"Кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація не може бути засекречена" ст.50 Конституції України

четвер, 26 січня 2012 р.

§ TURTLE NEWS: [FOOD] Чим труять українців?

Чим труять українців?

Щодня ми купуємо в магазинах різноманітні продукти харчування – хліб, м'ясо, молоко, рибу, сири, фрукти. Однак мало хто з нас звертає увагу на етикетку товару, термін його придатності, склад і таке інше. Ще менше людей перевіряє сертифікати в магазинах. Ми навіть не замислюємося над тим, яку їжу щодня споживаємо. Але якщо контролюючі органи і далі не реагуватимуть, то незабаром для більшості громадян України похід до крамниці перетвориться у справжню гонку на виживання. Адже засоби масової інформації останнім часом все більше рясніють шокуючими повідомленнями про масові отруєння людей через неякісні продукти харчування. Чим же найбільше труяться наші громадяни? Про це у спеціальному розслідуванні.

Курочка Ряба
Щороку українці споживають майже 2,5 мільйони тонн м’яса. Його якість контролюють Державна ветеринарна та фітосанітарна служба України, місцеві санепідемстанції та інші контрольючі установи. Проте, статистика захворювань українців через неякісне м'ясо вражає своїми цифрами.
Наприклад, у червні минулого року, 70 осіб у столиці отруїлися куркою-гриль, що була придбана в одному із супермаркетів міста.  У 60 хворих було  виявлено сальмонельоз. Тоді супермаркет оштрафували аж на 435 гривень. Хоча напевно у таку суму, як мінімум, обійшлося лікування однієї людини, яка просто невдало повечеряла. Схожі історії трапляються по всій Україні. Наприклад, у  липні 2011 року  у Львівській області після весілля у лікарні опинилися 60 людей.  У них виявили збудник сальмонели.  За інформацією місцевої СЕС, 80% хворих на весіллі їли страви з курки. Інфікованими опинилися майже всі страви, де була курятина. У серпні вже на Тернопільщині 23 людини потрапили до лікарні через сальмонелу. У 2011 році у цьому регіоні правоохоронці вилучили із закладів торгівлі 18 тонн неякісної м’ясної продукції. Загалом із кіосків на ринках, магазинів та супермаркетів  області під час рейдів було вилучено неякісного товару на 70 тис. грн.
Нинішній рік також розпочався із кількох неприємних випадків. "За повідомленням Головного управління ветеринарної медицини у Київській області від 5 січня цього року в зразках субпродуктів ТОВ "Агромарс" (ТМ "Гаврилівський курчата" – Ред.) виявлено збудник сальмонельозу. На даний час ведеться розслідування виявлених причин виникнення і контамінації", - повідомив голова Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України Іван Бісюк.
За його словами, торік бактерію сальмонели було виявлено у продукції ТОВ "Старинська птахофабрика", що входить до ПАТ "Миронівський хлібопродукт" та ТОВ "Агромарс" (ТМ "Гаврилівський курчата").
Не оминула цю пробема і жителів півдня України та АРК. Наприклад, більше ніж на мільйон гривень забракували неякісних продуктів у Севастополі. За словами  начальника інспекції захисту прав споживачів Єлизавети Пушко-Цибуляк, у місті було проведено 2 тис. перевірок і майже кожна перевірка виявляє неякісну продукцію, у якої прострочений термін придатності.
"Зараз дійсно страшно купувати продукти. На стихійних ринках я вже давно нічого не купую, а тепер і магазинам не можна довіряти. Ніхто не гарантує якості та безпеки продуктів", - каже киянка Олена Кобиляцька. На її думку, єдине, що може вберегти здоров’я і знищити бактерії у продуктах, це термічна обробка. Більшість кишкових інфекцій гине при температурі 80С.  "Тільки термічна обробка рятує українців від масових отруєнь", - каже вона.
Молочно-сирні війни
Та продукція м’ясної промисловості далеко не межа. Дослідження сирів, зроблене Науково-дослідним центром незалежних споживчих експертиз "Тест", показало кишкову паличку у трьох сирах – "Золотава", "Тульчинка" та "От всего сердца".
Додає олії у вогонь ще і Росія зі своїми вимогами до якості української продукції. Нещодавно головний державний санітарний лікар РФ Геннадій Онищенко заявив, що російська санітарна служба, можливо, буде змушена піти на обмеження ввезення з України аграрної продукції, через неякісні українські сири.  Основною проблемою, на думку головного санітара Росії, є безконтрольне використання українськими сироварами рослинних компонентів, зокрема пальмової олії.
"Вже готовий перелік підприємств, які найбільше турбують і вже найближчим часом розпочнуться процедури з вилучення та конфіскації продукції і якщо ситуація не виправиться, ми звичайно заборонимо ввезення сиру", - зазначив Г. Онищенко. За інформацією відомства, особливу тривогу в зв`язку з цим викликає продукція наступних українських виробників: ЗАТ "Пирятинський сирзавод" (Полтавська область); ВАТ "Великобурлукський сироварний завод" (Харківська область); ВАТ "Звенигородський сироварний комбінат" (Черкаська область); ВАТ "Ахтирський сиркомбінат" (Сумська область); ТОВ "Гадячсир", ТОВ "Техмолпром" (м. Гадяч, Полтавська область); ТОВ "Виробниче об`єднання "Моліс" (Запорізька область); ПАТ "Хмельницька маслосирбаза" (Хмельницька область); Крижопольський філіал ТОВ "Інтер Фуд" (Вінницька область).
Хоча в Україні і справді визнають, що замість справжніх сирів на наших полицях переважно "сирний продукт", однак виробники, як правило, забувають зробити відповідну позначку, таким чином фальсифікуючи продукти.
"На полицях дуже багато сирного продукту. І відтак повинен бути серйозний контроль за тим, що продається  на полицях українських магазинів. Згідно із законодавством, він повинен бути підписаний", - зазначив голова Держветслужби І.Бісюк.
Тож радимо вам уважно вивчати етикетну і склад продукту. Це хоча б частково може вберегти від неякісного товару. 
"Якщо хтось хоче знайти натуральну молочну продукцію, то треба шукати продукти, в яких немає рослинних жирів. Зараз дуже багато продукції, яка, приміром, називається не сир, а сирний продукт; не сметана, а сметанний продукт, або просто якийсь молочно-рослинний продукт. Це означає, що у його складі окрім молока, є рослинні жири, якими замінений молочний жир.  Це вже не настільки поживний і корисний продукт", - зазначила керівник відділу тестувань Центру експертиз Ніна Кільдій.
Фрукти та овочі
Дієтологи радять щодня вживати 400-600 грамів фруктів та овочів. Однак такі помічники імунітету часто можуть також виявитися небезпечними для здоров’я, як це трапилося влітку у Європі, де спалахнула кишкова інфекція. Тоді на лікарняних ліжках опинилися близько 2000 громадян. Було зафіксовано 50 випадків смерті від рідкісної бактерії E.coli. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, інфекція поширилася по 16 країнах – найбільше хворих було зафіксовано у Німеччині та Швеції, Данії, Голландії, Великобританії, Франції, Іспанії, Чехії та Норвегії.  Можливими джерелами інфікування лікарі називали огірки з Іспанії, потім підозра впала на помідори та салатні листя. А зрештою медики повідомили, що джерело інфікування таємниче насіння, що було завезене з Єгипту. Однак такі висновки виглядають швидше як спроба заспокоїти населення і повернути довіру до місцевих овочів та фруктів.
Крім того, викликає занепокоєння і якість апельсинового соку. Нещодавно у Росії та США заявили, що апельсиновий сік, який надходить з Бразилії непридатний для вживання. У апельсинах була виявлена хімічна речовина – карбендазим, яка використовується для захисту фруктів від шкідників. У Держветслужбі відразу заявили, що апельсини з Бразилії до нас не заводилися. Однак хто перевіряв якість завезених до України у 2011 році 310 тис. 940 тонн  апельсинів? І де гарантії – питання риторичне.
Висновки
Про отруєння через неякісні продукти харчування ми дізнаємося ледь не щодня. Одні називають винними безпосередньо виробника продукції, а ті відбивають закиди, звинувачуючи великі супермаркети у недотримання санітарно-епідемічних вимог. Однак, якщо супермаркет продав вам неякісний продукт фахівці радять вирішувати питання на місці, або звертатися до органів із захисту прав споживачів. Як правило, скандали у супермаркетах завершуються на користь споживачів.
"У першу чергу потрібно намагатись вирішити питання безпосередньо в торгівельній мережі. Якщо вони не прислуховуються  до ваших аргументів, тоді існують регіональні служби з питань захисту прав споживачів.  Крім того, питанням якості продуктів опікується Державна ветеринарна та фітосанітарна служба", - радить експерт з питань якості та безпечності продукції АПК Асоціації "Український аграрний клуб" Олександр Вержиховський. До цих організацій можна звернутись, подавши відповідну заяву в довільній формі, а також торговий чек та сам продукт.  "Ваші впевнені та сміливі дії в цьому випадку в 99% призведуть до того, що все ж таки адміністрація супермаркету піде на поступки. Потрібно бути впевненим у своїх правах", - наголошує експерт.
А тому пам’ятайте, що подбати про своє власне здоров’я можемо тільки ми самі. Тож будьте пильними!

Немає коментарів:

Дописати коментар