"Кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація не може бути засекречена" ст.50 Конституції України

вівторок, 13 травня 2008 р.

§ TURTLE NEWS: [OTHER] Томатна війна

[13.05.2008 09:25]
Томатна війна

Україна стала великим ринком збуту для імортних томатів, що їх не пускають у країни ЄС. Боротьби із контрабандою виявилося замало, тому треба шукати інші заходи для захисту вітчизняного ринку.

Сеньйор-помідор

Щорічно Україна виробляє 1,4 млн тонн томатів. З них 450 тис т вирощують у теплицях, решту – у відкритому грунті.

За оцінками експертів, ще приблизно 70 тис т ввозиться, головним чином, поза митним контролем. Ці обсяги здаються невеликими на тлі загального виробництва, але лише на перший погляд. Справа в тім, що нелегальний імпорт припадає на зимовий та ранкововесняний период і завдає шкоди найбільш сучасним виробництвам в Україні, яким важко конкурувати із продукцією, ввезеною без мит та податків.

Найпотужнішим гравцем ринку є підприємства асоціації "Теплиці України". Вона діє із 2001 р. і об'єднує 25 компаній, у тому числі ВАТ "Комбінат "Тепличний" (м. Бровари, Київська обл.), ПОСП «Уманський тепличний комбінат» (м.Умань), ТОВ "Теплиці України" (м. Київ), СТОВ "Кримтеплиця" (м. Сімферополь, Крим), ТОВ «Дніпровський» (м. Орджонікідзе Дніпропетровська обл.), ПП "Пектораль"(м. Нікополь) та ін. Загальна площа теплиць цього об'єднання перевищує 200 га, а частка ринку овочів, в першу чергу огірків та томатів, у сезон лютий – травень досягає майже 40%.

Виконавчий директор "Теплиць України" Олександр Томляк стверджує, що сьогодні цей бізнес, в якому працює декілька тисяч людей, знаходиться під загрозою занепаду. Головні фактори – це засилля імпортної продукції та різкий стрибок цін на енергоносії, на які вже приходиться понад 50 відсотків у собівартості продукції.

«Контрабанда та сірий імпорт томатів та огірків процвітає», - переконаний Олександр Томляк. «Загальновідомо, що в нас є «дірка» на кордоні із Молдовою на придністровській ділянці, через яку і йде цей нелегальний або напівлегальний томатний потік, адже Молдова не вирощує стільки овочів, скільки постачає в Україну», - аргументує він. За його словами, навіть ті обсяги, що декларуються на митниці, ввозяться по нереальних цінах. «Як можна імпортувати томати із Туреччини по 2 грн за кг, якщо їх закупівельна ціна становить мінімум 50 евроцентів, а ще треба їх доставити до українського кордону та сплатити податки», - дивується Олександр Томляк.

Тепличники вдячні урядові Юліі Тимошенко, який у 2005 році започаткував програму «Контрабанда СТОП». «Тоді ці хлопці дуже перелякалися, - каже Олександр Томляк. - Якщо у 2001-2003 році офіційна статистики показувала щорічний імпорт в Україну 300 тонн томатів, то вже у другому півріччі 2005 року лише по Київській регіональній митниці задекларували 2,5 тис т томатів, а ще є Одеса та інші ділянки».

Але це все рівно не відповідає ситуації на ринку, який за останні роки виріс через підвищення купівельної спроможності населення. «За минулий рік в Україну ввезено 3,19 тис. тонн томатів по 2 грн за кг, але це становить 5% від того обсягу, який реально проходить через кордон», - стверджують в асоціації. За оцінками її фахівців, втрати держави від таких незаконних поставок становлять 300-400 млн грн на рік.

Контрабанда СТОП?

У питанні контрабанди думка профільних міністерств та відомств кардинально розрізняється. «Контрабанда та сірий імпорт, безумовно, є і в достатньо серйозних обсягах», - сказав УП на умовах анонімності співробітник одного з аграрних відомств. Іншої думки дотримуються прикордонники. «Ми сьогодні не бачимо системної контрабанди томатів, коли б кожен день незаконно йшли фури», - сказав УНІАН перший заступник голови Державної прикордонної служби Павло Шишолін. «Так, ми затримуємо за незаконний перетин кордону машини з томатами, але це одиничні випадки», - стверджує він.

На його думку, будь-які схеми контрабанди в великих розмірах томатів виключаються. «Боротьба із контрабандою не припинялася, сьогодні майже на кожному прикордонному пункті практично на постійній основі працює співробітники СБУ», - додав Шишолін. Він також підкреслив, що нове керівництво митниці посилило відповідальність своїх підлеглих за боротьбу із контрабандою. Проте Шишолін не виключає існування схем по заниженню митної вартості томатів, але за це відповідає вже митниця.

Голова Державної митної служби Валерій Хорошковський пообіцяв розібратися у ситуації. «Треба із цифрами на руках подивитися, що там відбувається, щоб сказати, чи є там сірий імпорт, чи ні», - сказав він УНІАН.

Допомогла проаналізувати дані митниці аналітик компанії «Украгроконсалтінг» Ольга Мозгова. Щодо експорту у 2007 році з України 19,91 тис. т томатів на 11,2 млн долл, то тут великих питань не виникло. Натомість імпорт 3,19 тис. т томатів на 1,322 млн долл експерта здивував, а поставок із Туреччини - 1,748 тис. т на 719,2 тис. т долл – взагалі збентежив. «Цифри явно занижені, ціна не відповідає пропозиції на ринку, який заповнений томатами у зимовий період, коли української продукії ще немає», - сказала Ольга Мозгова.

Здоров'я нації

Гірше за все, що екологічно чисті та дорогі українські томати експортуються, а українці часто споживають дешеву продукцію низької якості. При цьому покупець ризикує не грошима, а здоров'ям. «Україну завалюють продукцією невідомого походження, яку важко експортувати в Європу через жорсткі фітосанітарні і природоохоронні норми», - попереджає Олександр Томляк. «А в Україні немає дієвої системи національного контролю за якістю рослинницької продукції», - каже він. За його словами, контроль діє лише для українських виробників на рівні виробництва, а за підприємством контроль закінчується.

«Супермаркети, лоткова торгівля – все це йде без надійних документів про стан якості», - каже він. «Я сам на одному з ринків побачив турецькі томати, які ми прекрасно знаємо, а продавець мені доказувала, не маючи на руках жодного документа крім накладної , що вони з Уманського тепличного комбінату», - згадує Олександр Томляк. «До нас є можливість завозити весь непотріб. В Україні, наприклад, діють найжорстокіші вимоги щодо ядохімікатів, які мають розпадатися на нешкідливі компоненти за добу, яку отруту використовують за кордоном, ми не знаємо і сьогодні на законодавчому рівні не контролюємо», - каже він.

Але громадяни самі мають піклуватися про своє здоров`я. Тим більше, що це дозволяє Закон України «Про безпечність та якість харчових продуктів». «Імпортні харчові продукти мають пройти державну санітарно-епідеміологічну експертизу і отримати висновок за підписом головного державного санітарного лікаря Міністерства охорони здоров'я або його заступника», - пояснює ведучий співробітник Інститут екогігієни та токсикології ім. Л.І. Медведя, кандидат біологічних наук Тетяна Воробйова. За її словами, «копія цього документа, в якому є дані щодо виробника продукції, її якості та постачальника, має бути на будь-якому лотку, що торгує овочами і фруктами». «Ви, як покупець, можете вимагати цей документ, в разі його відсутності краще нічого не купувати», - радить фахівець.

Завдання для держави

Проте і держава має підсилити захист вітчизняних виробників. Томатні війни відбувалися між багатьма країнами, тому скористатися закордонним досвідом було б варто. США захищали своїх виробників шляхом започаткування антидемпінгових розслідувань. Так було приблизно десять років тому у відносинах Сполучених Штатів із Мексикою та Канадою. На початку 2000 років Польща захистила власний ринок від угорського томат-пюре, відмовив у введенні пільгового мита у рамках Центральноєвропейської угоди про зону вільної торгівлі саме на цю продукцію.

Багатий досвід мають і росіяни. У травні 2005 року Росія ввела тимчасову заборону на імпорт деяких видів рослинницької продукції з Туреччини через зауваження "Россільгоспнагляду". Щоб розблокувати ці поставки Анкара вимушена була допустити російських фахівців для ознайомлення із технологією та порядком сертифікації у країні цієї продукії.

У 2006 році це питання знов виникло в РФ щодо Туреччини, а також відносно Єгипту. За даними Федеральної служби із ветеринарного та фітосанітарного нагляду, «в партії турецьких лимонів, мандаринів, томатів, кабачків було виявлено діючи речовини триадимефон і паратионметил». І вже цього року фахівці Россільгоспнагляду виявили високі остаточні обсяги пестицидів, нітратів і нітрітів у імпортованій сільгоспродукції.

А де ж українські контролери? Щоправда міністр охорони здоров`я Василь Князевич вже опікується цією проблемою і пообіцяв, що незабаром громадяни почують про активну діяльність на кордоні і української санітарно-эпідеміологічної служби. Ну що ж, почекаємо ще трохи…

постiйна адреса статтi:
http://www.unian.net/ukr/news/news-250628.html

Немає коментарів:

Дописати коментар