"Кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація не може бути засекречена" ст.50 Конституції України

пʼятниця, 1 січня 2010 р.

§ TURTLE NEWS: [FOOD] По четвергах у Генті м'яса не їдять


Бельгійське місто Гент – вегетаріанська столиця Європи. Щоб у цьому переконатися, потрібно приїхати сюди в четвер. У цей день всюди подають тільки овочеві й фруктові страви.

Обідня перерва. В одній з початкових шкіл Гента в четвер на обід лише вегетаріанське, тобто їжа без будь-яких м'ясних продуктів. «Що ж,  - каже 11-річний Аренд, - соя й тофу замість спагеті по-болонські – це не проблема». В родині хлопчика культивують пісний спосіб життя: «Ми частіше їмо вегетаріанську їжу, аніж м'ясні блюда. А вегетаріанські бургери час від часу виходять доволі смачними», - розповів Аренд.

У шкільну програму включили предмет про харчування

Овочі не лише сприяють міцному здоров'ю, а й мають гарний смак. До цього слід привчати змалечку. Місто Гент у такий спосіб намагається вберегти юних громадян від надмірної ваги. Хоча ініціаторам дня без м'яса йшлося, головним чином, про екологію. Адже на виготовлення кілограму яловичини витрачається, за оцінками, 15 тисяч літрів води. Крім того, за даними ООН, стада тварин виділяють приблизно п'яту частину всіх викидів вуглекислого газу на планеті.

Учні гентської школи демонструють екологічну свідомість: «Якщо так триватиме далі, то Землі через пару сотень років не буде. Я вважаю, що це погано, і тому намагаюся протидіяти цьому, їздячи на велосипеді. І вдома ми пробуємо їсти менше м'яса. Тому що інакше нашу планету буде знищено, і вимре багато тварин».

Гентську ініціативу рекламує навіть Маккартні
Знаменитий пропагандист харчування без м'яса.


Середній бельгієць за життя споживає 1800 тварин, а за рахунок одного вегетаріанського дня 250 з них можна врятувати. Починаючи від 2009-го, в школі почали більше розповідати про харчування й особливо про вживання м'яса. «Більшість батьків тільки за, - каже директор школи Кароліне ван Невел. - Їжа це особиста справа родин. Але добре, коли цей день спричиняє дискусії. Діти приходять додому й кажуть: завтра я не їстиму м'яса. Можливо, якийсь батько відповість: тільки не зі мною і не в моїй оселі. І це теж нормально».
Вегетаріанський четвер, або фламандською «Доннердаг – Веггі-Даг», уже викликає непідробний інтерес в усьому світі. Журналісти й політики навідуються до Гента, щоб розпитати про все докладніше. В Колумбії обмірковують, чи не запровадити один загальнодержавний день вегетаріанця. А поп-зірка Пол Маккартні під час громадських заходів рекламує гентську ініціативу. Цей несподіваний новий імідж подобається й самим мешканцям бельгійського міста.

Автори: Ніна Гаазе / Захар Бутирський
Редактор: Володимир Медяний

Немає коментарів:

Дописати коментар